سیستم های کنترل صنعتی در معرض خطر هک های ساده

یکی از محققان امنیتی در کنفرانس هفته گذشته آتلانتا اظهار داشت که برای حمله به سیستم های کنترل صنعتی نیازی به حملات پیچیده ای مانند استاکس نت نیست بلکه می توان با حملات سرقت هویت ساده این سیستم ها را در معرض خطر قرار داد.
Chris Shipp، مدیر امنیت سایبری در دپارتمان انرژی امریکا در کنفرانس امنیت گفت:با وجود استفاه از فایروال و کنترل دستگاه ها از طریق سروری که در DMZ قرار دارد، حملات ساده می توانند با موفقیت اجرا شوند.
او گفت که این قبیل حملات را بیش از یکبار در محیط های واقعی مشاهده کرده است و این مشکل بسیار حائز اهمیت است زیرا استاکس نت و حملات پیچیده دیگر نشان می دهند که گروهی با منابع وسیع در حال کار بر روی حملات می باشند.
بهترین روش پیشگیری و دفاع در برابر حملات برای سیستم هایی که نمی توانند ارتقاء یابند آن است که تست نفوذ دائمی بر روی آن ها صورت گیرد تا ضعف های آن ها شناسایی شده و نسبت به رفع آن ها اقدام گردد.
این مشکلات از آنجا ناشی می شود که سیستم های کنترلی به شبکه کسب و کار متصل می شود و در نتیجه به اینترنت متصل می شوند. این کار باعث می شود تا سوئیچ ها و گیت ها برای عملیات صدور صورتحساب، کنترل موجودی و اعمال اصلاحیه ها از راه دور کنترل شده و در دسترس قرار داشته باشند. در نتیجه می توانند در معرض خطر حملات راه دور قرار داشته باشند.
در بسیاری موارد امکانات شبکه از نرم افزارهای اختصاصی به سمت نرم افزار ویندوز تغییر پیدا کرده است. بسیاری از هکرها با این محیط و آسیب پذیری های آن آشنایی کامل دارند و در نتیجه تعداد حملات بالقوه افزایش می یابد.
در این کنفرانس حمله ای شبیه سازی شد که می تواند حتی به شبکه هایی که از سرور امن شده برای کنترل سیستم ها استفاده می کنند نفوذ کند. در این حمله ابتدا مهاجم از طریق یک حمله سرقت هویت و فریب کاربر به کلیک کردن بر روی لینکی در یک وب سایت خرابکار که منجر به دانلود بدافزار می شود، کنترل سیستمی را بدست می آورد. سپس می تواند حملات متعدد دیگری را از جمله نصب ثبت کننده ضربات صفحه کلید، سرقت رمز عبور، نصب پوسته ای که حاوی دستورات هکر است، پیاده سازی نماید. در نتیجه مسیری بین رایانه مهاجم و سرور امن شده از طریق ماشین کاربری که هدف حمله قرار گرفته است برقرار می شود. در این حمله نمایشی، نشان داده شد که چگونه هکر می تواند فن یا چراغ قطعه ای از سخت افزار را خاموش نماید.
این محقق امنیتی توصیه می کند که امنیت معماری سایت هایی که از سیستم های کنترل صنعتی استفاده می نمایند باید مبتنی بر راهنماها و استارنداردهایی موسسه ملی که برای این قبیل سیستم ها طراحی شده است، باشد.

درباره پارسینگ

تیم امنیت وب و تحقیقات سایبری پارسینگ با هدف اطلاع رسانی، آموزش، مشاوره، ایمن سازی و تحقیقات در حوزه امنیت سایبری در سال 1391 توسط مهندس علی اصغر جعفری لاری تاسیس گردید تا علاوه بر اهدافی همچون بالا بردن آگاهی کاربران عمومی نسبت به امنیت، مشاوره و ایمن سازی وبسایت های داخلی برای دفاع در برابر تهاجمات بیگانگان و ارائه تحقیقات سایبری روشن و شفاف برای تحقیق و توسعه پروژه ها توسط دانش پژوهان، بتواند با کسب رضایت و اعتماد مشتریان خود به عنوان یک تیم برتر در حوزه امنیت سایبری در ایران شناخته شود.  

تماس با ما

تهران، اقدسیه، میدان ازگل، کوچه نوبهار، بن بست همیشه بهار، پلاک سوم

info[at]parsing[dot]ir

22196283 21 (98)

9120268477 (98)

پارسینگ را در گوگل محبوب کنید: