حریم خصوصی در تلفن همراه و شبكه‌های اجتماعی

از آنجایی كه استفاده ما از اینترنت با دستگاه‌ها و برنامه‌های جدید روبه افزایش است، فهم چگونگی كنترل حریم خصوصی حائز اهمیت است. در این مقاله به راهنمایی‌هایی برای حفظ حریم خصوصی در هنگام استفاده از تلفن همراه و شبكه‌های اجتماعی پرداخته خواهد شد.

راهنمایی‌هایی درباره حریم خصوصی در تلفن همراه

برای حفظ حریم خصوصی در هنگام استفاده از تلفن همراه باید از خود سوالاتی بپرسید. این سوالات عبارت است از:

1-      تلفن هوشمند شما چه اطلاعاتی درباره شما دارد؟

تلفن‌های هوشمند بازه وسیعی از داده‌های شخصی را –شامل فهرست مخاطبین، تصاویر، تاریخچه مرورگر، یكسری اطلاعات شناسایی خاص و داده‌های مكانی ذخیره شده- كه طرف سومی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد در خود ذخیره می‌كند. تلفن خود را با استفاده از كلمه عبوری یكتا، قوی و طولانی، نرم افزارهای امنیتی و دیگر ویژگی‌های حریم خصوصی امن كنید.

 

2-      آیا دستگاه تلفن همراه شما پاك است؟

تلفن‌های هوشمند می‌توانند نسبت به ویروس‌ها و بدافزارهایی كه از اطلاعات شخصی سوء استفاده می‌كنند آسیب پذیر باشند. از تلفن خود با نرم افزارهای امنیتی و به روز رسانی سیستم‌ عامل و برنامه‌‌های كاربردی محافظت كنید.

 

3-      آیا می‌دانید كه مهاجمی ممكن است پیام شما را بخواند یا ببیند؟

قبل از اینكه پیامكی بزنید فكر كنید. در نظر داشته باشید كه چگونه پیامكی ممكن است قبل از ارسال آن خوانده شود. آگاه باشید كه پیام‌ها می‌تواند ارسال مجدد شوند.

 

4-      آیا به حریم خصوصی دیگران احترام می‌گذارید؟

قبل از گرفتن عكس یا تصویربرداری از افراد با تلفن همراه خود، مطمئن شوید كه این شخص اجازه اینكار را به شما می‌دهد. فعالیت‌هایی كه به صورت آنلاین انجام می‌دهید، احتمال تاثیر گذاری روی هر كسی در محیط خانه، كار و سراسر دنیا را دارد. تمرین عادات خوب آنلاین، جامعه دیجیتالی سراسری را بهبود می‌بخشد.

 

5-      آیا سرویس مكان ‌یابی برای برنامه‌های شما لازم است؟

بسیاری از برنامه‌های كاربردی نیاز به فعال ماندن امكان جغرافیایی (geo-location) برای فراهم كردن سرویس ندارند. از ویژگی مكان یابی در تلفن خود استفاده نكنید. محدودسازی چگونگی به اشتراك گذاری اطلاعات و فردی كه با آن اطلاعات به اشراك گذارده می‌شود امری طبیعی است.

 

6-      آیا درباره hotspotهای وای فای چیزی می‌دانید؟

نوع كسب و كاری را كه بوسیله تلفن هوشمند یا تبلت خود از طریق hotspotهای وای فای انجام می‌دهید محدود كنید و تنظیمات امنیتی را روی دستگاه خود طوری تنظیم كنید تا كسانی كه می‌توانند به دستگاه شما دسترسی داشته باشند محدود شوند. استفاده از hotspotهای وای فای راحت است اما می‌تواند شما را در برابر نفوذ آسیب پذیر كند.

 

راهنمایی‌هایی درباره حریم خصوصی در شبكه‌های اجتماعی

برای حفظ حریم خصوصی در هنگام استفاده از شبكه‌های اجتماعی باید از خود سوالاتی بپرسید. این سوالات عبارت است از:

1-      آیا نسبت به حضور آنلاین خود اشراف دارید؟

شما نباید نسبت به تنظیمات پیشنهادی یا تنظیمات پیش فرض اعتماد كنید. درباره این تنظیمات دانش كسب كنید و سپس درباره نحوه استفاده از آنها تصمیم گیری كنید. محدودسازی به اشتراك گذاری اطلاعات و عدم پذیرش درخواست یك دوست امری طبیعی است.

 

2-      آیا می‌دانید چه كسی آنچه را كه شما پست می‌كنید می‌بیند؟

در نظر بگیرید چه كسی ممكن است به پروفایل شما دسترسی داشته باشد: فامیل، دوستان، دوستانِ دوستان، گروه مدرسه، كارمندان جویای كار؟ تنظیمات امنیتی و حریم خصوصی را برای به اشتراك گذاری اطلاعات، در سطح راحتی خود تنظیم كنید.

 

3-      آیا می‌دانید شهرت آنلاین شما می‌تواند به شما كمك كند؟

وجهه شخصی آنلاین قوی و مثبتی از خود ایجاد كنید. هوش، اندیشه‌ها و تسلط بر محیط دیجیتال را نشان دهید. اینكار می‌تواند در هنگام پذیرش در دانشگاه و در حین جستجو برای كار به شما كمك كند.

 

4-      آیا می دانید كه شهرت آنلاین شما می‌تواند شما را اذیت كند؟

چیزی را كه به صورت آنلاین انتشار می‌دهید، برای مدت زمانی طولانی در دسترس خواهد بود. درباره مواردی كه می‌خواهید پست كنید به این بیاندیشید كه می‌خواهید افراد مختلف چه اطلاعاتی را در آینده درباره شما بدانند.

 

5-      آیا می‌دانید حریم خصوصی شما وابسته به دوستان قابل اعتماد شما است؟

زمانی كه اطلاعاتی را با هر كسی در شبكه‌های اجتماعی به اشتراك می‌گذارید، آنها می‌توانند به راحتی این اطلاعات را برای افراد دیگر بفرستند. مطمئن شوید كه آنها با اطلاعات شما با مراقبت برخورد می‌كنند. از به اشتراك گذاری عكس‌ها و اطلاعاتی كه امكان سوء استفاده از آنها وجود دارد خودداری كنید.

 

6-      آیا كلمه عبور شما طولانی، قوی و یكتا است؟

برای هر حساب كاربری آنلاین خود كلمه عبوری یكتا متشكل از حروف كوچك و بزرگ، اعداد و نشانه ایجاد كنید. كلمات عبور اطلاعات شخصی هستند كه نباید به اشتراك گذارده شوند.

 

7-      آیا می‌دانید چه اطلاعاتی را نباید در صفحه شخصی خود به اشتراك بگذارید؟

شماره‌های تلفن، آدرس منزل، تاریخ كامل تولد، برنامه‌های سفر، آدرس پست الكترونیك، برنامه‌های كلاسی، كد ملی، كلمات عبور، اطلاعات مالی خانوادگی و شماره كارت بانكی نباید در پروفایل شما وجود داشته باشد.

قاعده طلایی در شبكه‌های اجتماعی:

فقط درباره كسانی پست بگذارید كه می‌خواهید آنها درباره شما پست بگذارند.

مسئول سایت

تیم امنیت وب و تحقیقات سایبری پارسینگ با هدف اطلاع رسانی، آموزش، مشاوره، ایمن سازی و تحقیقات در حوزه امنیت سایبری در سال 1391 توسط مهندس علی اصغر جعفری لاری تاسیس گردید تا علاوه بر اهدافی همچون بالا بردن آگاهی کاربران عمومی نسبت به امنیت، مشاوره و ایمن سازی وبسایت های داخلی برای دفاع در برابر تهاجمات بیگانگان و ارائه تحقیقات سایبری روشن و شفاف برای تحقیق و توسعه پروژه ها توسط دانش پژوهان، بتواند با کسب رضایت و اعتماد مشتریان خود به عنوان یک تیم برتر در حوزه امنیت سایبری در ایران شناخته شود.

وبگاه: www.parsing.ir پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درباره پارسینگ

تیم امنیت وب و تحقیقات سایبری پارسینگ با هدف اطلاع رسانی، آموزش، مشاوره، ایمن سازی و تحقیقات در حوزه امنیت سایبری در سال 1391 توسط مهندس علی اصغر جعفری لاری تاسیس گردید تا علاوه بر اهدافی همچون بالا بردن آگاهی کاربران عمومی نسبت به امنیت، مشاوره و ایمن سازی وبسایت های داخلی برای دفاع در برابر تهاجمات بیگانگان و ارائه تحقیقات سایبری روشن و شفاف برای تحقیق و توسعه پروژه ها توسط دانش پژوهان، بتواند با کسب رضایت و اعتماد مشتریان خود به عنوان یک تیم برتر در حوزه امنیت سایبری در ایران شناخته شود.  

تماس با ما

تهران، اقدسیه، میدان ازگل، کوچه نوبهار، بن بست همیشه بهار، پلاک سوم

info[at]parsing[dot]ir

22196283 21 (98)

9120268477 (98)

پارسینگ را در گوگل محبوب کنید: